robiepiwo.pl

Blog lifestylowy dla mężczyzn i nie tylko

MężczyznaMotoryzacja

Jak dobrać odpowiednie wycieraczki?

Jak dobrać odpowiednie wycieraczki?

Jazda samochodem podczas deszczu jest utrudniona przez padający na szybę deszcz. W tym dyskomforcie pomagają nam zainstalowane w samochodzie wycieraczki. Od ich jakości zależy także widoczność tego, co mamy przed szybą, gdyż to one mają największy wpływ na spływanie z niej wody. Najczęściej kierowcy bagatelizują rolę wycieraczek samochodowych, kupując tylko i wyłącznie najtańsze produkty, twierdząc, że jakość wycieraczek nie ma znaczenia. Nic bardziej mylnego, gdyż od dobrej przyczepności do szyby zależy to, w jaki sposób będą one odprowadzały z niej wodę.

Kluczową rolę gra tutaj guma na piórach wycieraczek. Musi być ona odpowiedniej miękkości, aby w sposób optymalny przylegała do szyby. Mieszanka zbyt twardej gumy nie potrafi wykorzystać w pełni swojej sprężystości i dlatego powierzchnia jej styku jest dużo gorsza niż w przypadku gum miękkich. Nie mogą one jednak zbyt mocno rozlewać się na szybie ponieważ wtedy będzie utrudniony ich przesuw.

Jak dobrać odpowiednie wycieraczki?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie wycieraczek do naszego samochodu?

Najlepiej, jeśli guma będzie posiadała optymalną giętkość i miękkość, którą dobiera się na podstawie badań. Oczywiście to wszystko kosztuje, ale trzeba pamiętać, że w ekonomicznym rozliczeniu może wychodzić różnie. Pamiętajmy, że dobrej jakości wycieraczki samochodowe gumowe wytrzymują znacznie dłużej niż tanie zamienniki. Kolejną ważną cechą wycieraczek samochodowych, jest odpowiedni docisk do szyby. Tą funkcję wycieraczki realizują poprzez odpowiednie mechanizmy dociskowe uwzględnione w konstrukcji wycieraczek.

Muszą one w dość mocny sposób trzymać wycieraczkę przy szybie, wykorzystując siłę docisku. Nie można jednak przesadzić, ponieważ w takim przypadku łatwo dojdzie do zgniecenia wycieraczek i zmiażdżenia gumy, która po prostu popęka. Również w tym przypadku należy opierać się na badaniach, które jednoznacznie pokażą, czy i jakie mechanizmy sprawdzają się najlepiej. Oprócz kwestii technologicznych, jeśli chodzi o wycieraczki, to trzeba pamiętać o tym, że należy je utrzymywać w czystości. Nie czyszczone pióra wycieraczek, bez względu na ich jakość zużywają się znacznie szybciej.

Udostępnij