W Polsce obowiązek alimentacyjny jest regulowany przez przepisy prawa rodzinnego. Zgodnie z nimi obowiązkiem rodziców jest utrzymywanie swoich dzieci do momentu, w których nie są one w stanie samodzielnie się utrzymać lub też w przypadku osób studiujących do dwudziestego szóstego roku życia. Jeśli zastanawiasz się wiec do, kiedy alimenty na dziecko przysługują odpowiedź masz gotową.
Również rodzice mogą wnieść o ustalenie alimentów dla siebie od dzieci, jeżeli nie są oni w stanie sami siebie utrzymać
Dzieje się to jednak stosunkowo rzadko. W większości państw to ojciec jest osobą, która odwraca się od rodziny oraz swojego potomstwa i to on zwykle płaci alimenty na rzecz swoich dzieci. Zdecydowanie rzadziej sankcji tej podlegają kobiety – matki, chociaż w niektórych przypadkach takie sytuacje mają miejsce.
W państwie Polskim alimenty są bardzo niskim świadczeniem ustalanym na podstawie dochodów – rodzica, który ma je płacić. Zwykle jednak wynoszą one kilkaset złotych miesięcznie. Niestety wciąż wielu,,alimenciarzy” uchyla się od obowiązku płacenia świadczenia na rzecz swojego dziecka lub dzieci, płaci nieregularnie lub też niepełne kwoty.
Czy w takiej sytuacji jesteśmy bezradne? Właściwie tak – w praktyce bowiem niewiele możemy zrobić. Co prawda, jeżeli ojciec dziecka uchyla się od płacenia alimentów, istnieje jeszcze taka opcja jak tak zwane alimenty z funduszu. Państwo wypłaca pieniądze zamiast rodzica, a ten w zamian za to zmuszony jest do odbycia tak zwanej odsiadki w areszcie. W praktyce jednak niewielu z nas na takie alimenty może jednak liczyć.
Do kiedy alimenty na dziecko można dostać?
Właściwie to do momentu określonego w przepisach prawnych jednak kryteria ich otrzymania są dosyć surowe. Przede wszystkim dochód w przeliczeniu na jednego członka rodziny gdzie wychowuje się dziecko musi być bardzo niski i nie może przekroczyć pięciuset złotych. Świadczenie również jest bardzo niskie bowiem średnio takie alimenty to około czterystu złotych lub mniej. Jest to zatem fikcyjna pomoc państwa.