robiepiwo.pl

Blog lifestylowy dla mężczyzn i nie tylko

Jak wybrać poduszkę do spania?

Jak wybrać poduszkę do spania?

Wielu ludziom z pewnością nie raz zdarzyło się zasnąć na źle dobranej poduszce. Efektem tego była sztywność karku, ból głowy i złe samopoczucie. Jedna noc bez odpowiedniej poduszki do spania nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, ale długotrwałe spanie na źle dobranym podparciu szyi i głowy może doprowadzić do różnego rodzaju problemów. Jaką poduszkę do spania wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Jaka powinna być poduszka do spania?

Wydawać by się mogło, że wybór odpowiedniej poduszki do spania nie jest trudnym zadaniem. I tak też właśnie jest, o ile zastosuje się kilka uniwersalnych zasad. Pierwszą z nich jest zwrócenie uwagi na ergonomię. Dobrej jakości poduszki, które dostępne są między innymi na https://sembella.pl/produkt/poduszka-memory-plus/ zapewniają odpowiednie podparcie głowy, odcinka szyjnego i barków. Wybierając dany model najlepiej kierować się również najczęściej przyjmowaną pozycją w trakcie snu. 

Należy także pamiętać o bezpieczeństwie, a jest ono bardzo istotne ze względu na fakt, że używa się jej przez kilka godzin dziennie. Dobra poduszka do spania powinna być wykonana z wysokiej jakości materiałów, które posiadają stosowne atesty i gwarantują komfort termiczny. Sen ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania ludzkiego organizmu. Warto więc zadbać o to, aby wypoczynek był wygodny. Należy kierować się nie tylko zaleceniami specjalistów, ale także własnymi preferencjami. 

Jaki kształt poduszki wybrać?

Klasyczna, profilowana, a może o innym kształcie? Jeszcze nigdy nie było do wyboru tak dużo rodzajów i kształtów poduszek na rynku, jak obecnie. Producenci biorą pod uwagę zalecenia medyczne oraz komfort i indywidualne upodobania użytkowników. Najpopularniejsze obecnie są rozmiary 50 x 60 cm i 70 x 80 cm, do których można z łatwością dobrać poszewkę. Jest to bardzo dobry wybór dla osób, które przyzwyczajone są do tradycyjnego kształtu i nie skarżą się na nadmierne napięcie mięśni w odcinku szyi. 

Na rynku poza klasycznymi poduszkami można znaleźć także profilowane modele w kształcie pagórka. Tego typu produkty są projektowane w taki sposób, aby zapewniać najlepsze podparcie głowy, szyi i barków. Najczęściej decydują się na nie osoby, które borykają się z różnego rodzaju dysfunkcjami kręgosłupa, albo chcące zminimalizować ryzyko ich powstawania w przyszłości. 

Twarda czy miękka poduszka?

Każdy ma swoje preferencje co do twardości poduszki. Jedno wolą spać na twardszych, inni z kolei na bardziej miękkich. Należy jednak pamiętać, że dobra poduszka to taka, która nie jest ani za miękka, ani za twarda. Rozwiązaniem takiego problemu może być model wykonany z termoelastycznej pianki, która dopasowuje się do ciała osoby śpiącej. 

Niska czy wysoka poduszka do spania?

Kolejnym aspektem jest wysokość poduszki. Spanie na kilku poduszkach jest odradzane przez lekarzy i specjalistów od snu. Kilkupoziomowa wieża z puchu i pierza przyczynia się do złego ułożenia kręgosłupa i w negatywny sposób wpływa na układ oddechowy. Głowa umiejscowiona jest powyżej reszty ciała, co może powodować dyskomfort w odcinku szyjnym. Nie potrzeba kilku poduszek, aby komfortowo się wyspać. Wystarczy wybrać jedną, ale w odpowiednim rozmiarze. Podobnie ma się sytuacja w przypadku za niskiego modelu. 

Udostępnij