robiepiwo.pl

Blog lifestylowy dla mężczyzn i nie tylko

Lifestyle

Wady i zalety pracy zdalnej

Wady i zalety pracy zdalnej

Rynek pracy przeszedł w ostatnim czasie bardzo duże przeobrażenia. Obecnie bardzo wiele osób pracuje w systemie pracy zdalnej. Praca w takim systemie polega na wykonywaniu swoich obowiązków służbowych w zaciszu swojego domu. W systemie pracy zdalnej nie występuje konieczność przyjazdu do biura. Taki model ma swoje plusy i minusy. O nich w poniższym tekście.

Podstawowym plusem pracy zdalnej widzianym z perspektywy pracownika jest oszczędność czasu i pieniędzy. Związana jest ona z brakiem konieczności dojazdu do biura. Pracownik zdalny nie musi wydawać zarobionych środków na paliwo do samochodu czy też bilety miesięczne. Z punktu widzenia pracodawcy podstawową zaletą, którą posiada praca zdalna jest brak konieczności zapewnienia odpowiednio wyposażonego miejsca pracy. W większości przypadków pracownicy, którzy pracują w domu wykorzystują do tego własny sprzęt komputerowy.

Wady i zalety pracy zdalnej

A jakie wady ma praca z domu?

Praca w domu ma również swoje wady. Każdy pracownik, który wykonuje swoje obowiązki w systemie pracy zdalnej nie ma bezpośredniego kontaktu ze swoimi współpracownikami. Praca w systemie zdalnym rozluźnia więzi społeczne. Kontakt z drugą osobą za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość jest tylko namiastką kontaktu bezpośredniego. Pracodawcy zaś mogą narzekać na mniejszą kontrolę nad podległymi pracownikami. System pracy zdalnej może przekładać się na zmniejszoną efektywność pracy w porównaniu z systemem tradycyjnym.

Podsumowując, praca w systemie zdalnym ma swoje wady i zalety. Jest to jednak atrakcyjna opcja zarówno dla pracodawcy jak i pracownika. Dlatego system ten powinien w przyszłości dalej się rozwijać.

czadersi.pl

Udostępnij