Piwo ma wielu zwolenników. To częsty towarzysz kibica podczas meczu, a także biesiadników podczas rodzinnego grillowania. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, jak właściwie powstaje ich ulubiony trunek. Czego potrzeba do uwarzenia piwa? Po jakie składniki należy sięgnąć by uzyskać idealne piwo rzemieślnicze? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Po pierwsze… woda
Chociaż woda wydaje się banalnym elementem, ma niebagatelne znaczenie w procesie warzenia piwa rzemieślniczego. Co przy tym także istotne – woda wodzie nierówna. Do uzyskania odpowiedniego efektu nie wystarczy standardowa „kranówka”. Każda woda ma bowiem zupełnie inne właściwości, które mogą wpłynąć na smak piwa. W zależności od tego, jaki styl piwa rzemieślniczego chcemy uzyskać w procesie warzenia, taką wodę należy wykorzystać. W procesie produkcji piwa w stylu APA lub IPA, a także piw owocowych wykorzystuje się przeważnie wodę siarczanową. Piwa ciemne z kolei lepiej wychodzą z wodą dwuwęglanową. Dobierając wodę do danego trunku należy zwrócić przede wszystkim uwagę na jej kwasowość, a zatem poziom PH.
Po drugie chmiel
Chmiel jest niewątpliwie pierwszym składnikiem, o którym pomyśli każda osoba zapytana o skład złocistego trunku. Tak naprawdę nie ma go jednak w piwie rzemieślniczym aż tak wiele. Chmiel stanowi bowiem jedynie przyprawę, która z jednej strony odpowiada za charakterystyczną goryczkę i aromat piwa, a z drugiej konserwuje ten trunek. Dobór odpowiedniego chmielu jest jednak kluczowy. Piwo rzemieślnicze może zawierać jego różne rodzaje. Jako przykłady można wskazać chociażby polskie chmiele – Marynka, a także Lubelski. Oczywiście chmiele mogą pochodzić przy tym z całego świata.
Po trzecie drożdże
Każde piwo rzemieślnicze zawiera również drożdże. To one odgrywają kluczową rolę w procesie fermentacji. Aktywnie uczestniczą zatem w zabiegu zamiany cukrów na alkohol i dwutlenek węgla. Drożdże mogą również występować w różnych wariantach. Rodzaj drożdży wpływa na smak i aromat produkowanego trunku. Drożdże w piwach pszenicznych mogą na przykład dawać aromat goździków, bananów, a także delikatne nuty cytrusowe.
Po czwarte słód
Czwartym ważnym składnikiem w procesie produkcji piwa jest słód. Uzyskuje się go z lekko skiełkowanego ziarna. Ono doprowadzone do stanu, w którym zaczęło rosnąć zostaje natychmiast ususzone. Zbiera się je w momencie, gdy wytworzy enzymy niezbędne w procesie produkcji piwa. Piwo rzemieślnicze może zawierać różne rodzaje słodu, w tym przede wszystkim jęczmienny, ale również pszenny, żytni, a także orkiszowy.