robiepiwo.pl

Blog lifestylowy dla mężczyzn i nie tylko

Awarie tarcz hamulcowych

Awarie tarcz hamulcowych

Układ hamulcowy to jeden z tych systemów w samochodzie, który bez względu na wszystko musi być sprawny. Nie musimy chyba tłumaczyć nikomu, jak ważne dla bezpieczeństwa na drodze jet to, aby móc się skutecznie zatrzymać. Niestety specyfika powszechnych obecnie hamulców tarczowych jest taka, że z czasem się zużywają i niektóre części układu hamulcowego muszą być co jakiś czas wymieniane.

Jedną z takich części są tarcze hamulcowe, czyli jeden z kluczowych elementów całego układu. W związku z tym postanowiliśmy przygotować krótkie opracowanie, w którym opiszemy awarię tarcz hamulcowych oraz podpowiemy, jak nim zapobiegać. Zanim jednak do tego przejdziemy, opiszemy budowę i zasadę działania tarczy hamulcowej.

Budowa i zasada działania

Bez wątpienia kluczowy element układu hamulcowego, jakim jest tarcza hamulcowa samochodowych to jak wskazuje sama nazwa okrągła tarcza przymocowana sztywnie do koła samochodu. Tarcza ta w trakcie jazdy obraca się wraz z kołem, a tuż obok niej zamontowane są zaciski z przymocowanymi klockami. W takcie hamowania zaciski te dociskają klocki hamulcowe do tarczy, w wyniku czego pojawia się opór wywołany przez tarcie. W ten sposób koło, a wraz z nim cały pojazd, zwalnia.

Rozumiejąc zasadę działania hamulców tarczowych można łatwo dojść do wniosku, że tarcza hamulcowa narażona jest na spore przeciążenia i wysokie temperatury wywołane przez duże tarcie. Nie dziwi więc fakt, że część ta się zużywa i co jakiś czas należy ją wymieniać. Jednak prawidłowa eksploatacja i należyte dbanie o stan techniczny samochodu mogą przedłużyć żywotność tarczy, a co za tym idzie zmniejszyć ilość wizyt u mechanika.

Utrzymanie tarcz hamulcowych

Aby tarcza hamulcowa mogła działać maksymalnie długo należy ograniczyć do minimum siły zewnętrzne, na jakie jest narażona. Największym zagrożeniem dla tarcz jest przegrzanie i uszkodzenie mechaniczne. Do przegrzania dochodzi najczęściej podczas bardzo dynamicznej jazdy lub podczas zjeżdżania z dużych wzniesień. Aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia należy korzystać z hamulców z umiarem i nie narażać ich na zbyt intensywną pracę. Jeśli więc przykładowo jedziesz przez góry i musisz zjechać w dół, to kiedy to możliwe hamuj silnikiem.

Ważne jest też, aby wymieniać klocki hamulcowa kiedy tylko te zaczną piszczeć. Hamowanie na zużytych klockach hamulcowych jest najczęstszą przyczyną awarii tarcz hamulcowych.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij