Kontakty biznesowe z Chinami mogą być bardzo owocne pod warunkiem, że zna się tamtejszy rynek, panujące na nim zasady oraz nawet najdrobniejsze niuanse. Początkujący polski importer z Chin może mieć pewne trudności z tym, gdzie i jak szukać towarów czy dostawców. Należy być zapoznanym z kosztami i wszystkimi formalnościami, których jest sporo do załatwienia.
W skrócie można powiedzieć, że początkujący bezpośredni importer z Chin, dla którego specyfika biznesu w tym kraju stanowi jedną wielką niewiadomą, jest niemalże skazany na niepowodzenie. Czeka na niego wiele przeszkód i zagrożeń, a z większości z nich nawet nie będzie sobie zdawać sprawy. Ryzyko to może zostać zminimalizowane dzięki współpracy z pośrednikiem.
Jak rozpocząć przygodę z importowaniem z Chin?
Dla Chińczyków, w kontekście biznesowym, liczą się przede wszystkim dobre, długofalowe relacje zbudowane na zaufaniu. Nie jest łatwo nawiązać z nimi współpracę, bo są nieufnymi partnerami biznesowymi. Nic więc dziwnego, że wolą współpracować ze znanymi im osobami, a do nowych są nierzadko nieprzychylnie nastawieni. Nie mogą liczyć na wynegocjowanie korzystniejszej oferty, co stanowi kolejne utrudnienie dla początkującego importera z Polski.
Zaczynając swoją przygodę z importowanym z Chin, warto rozpocząć od znalezienia sprowadzonego pośrednika, który zna bardzo dobrze specyfikę tamtejszego biznesu, przebywa na co dzień w tym kraju i współpracuje z lokalnymi dostawcami. Można mu powierzyć realizację całego przedsięwzięcia z zakresu importu z Chin – od znalezienia wykonawcy, po kontrolę jakości i zgodności towarów z umową, po ich transport do miejsca docelowego.
Po ciekawe oferty do importu z Chin nie trzeba nawet wyjeżdżać do Państwa Środka, bo można odwiedzić polskie targi typu China Homelife Show w Poznaniu albo China Expo Poland w Warszawie. Dostępne są też platformy handlowe B2B typu Alibaba czy Made in China, ale niestety nietrudno na nich o nieuczciwego dostawcę. Samodzielnie trudno jednak o ich zweryfikowanie. Można przejrzeć fora importerskie, czasem dostępne są też audyty niektórych dostawców. Google Maps to także pomoc w zweryfikowaniu tego, czy dana firma w ogóle istnieje. Najbezpieczniej będzie jednak zlecić profesjonalny audyt pośrednikowi, który znajduje się w Chinach i osobiście wszystko sprawdzi.
Co ma znaczenie przy imporcie z Chin?
Import z Chin wymaga w pierwszej kolejności znalezienia odpowiedniego dostawcy, potem trzeba go zweryfikować, sprawdzić wymagania prawne dotyczące wprowadzania danych towarów na rynek UE i wszelkie obowiązujące normy. Jeśli inwestor chce uniknąć przykrych niespodzianek, to powinien zadbać o sprawdzenie jakości towarów i ich zgodności z umową już na etapie ich produkcji.
Kolejnym krokiem jest zorganizowanie transportu, a w międzyczasie konieczne staje się załatwienie wszystkich formalności, zanim załadunek dotrze do miejsca docelowego w Polsce. Należy pamiętać o tym że na całkowity koszt importu składa się nie tylko cena towaru i jego transportu, ale też cło i podatek VAT. Cło naliczane jest od wartości handlowej towaru, transportu do miejsca jego przeznaczenia na terenie Unii Europejskiej i ubezpieczenia.
Na tym jednak nie koniec: trzeba też doliczyć opłaty za licencje, koszty portowo-magazynowe i szereg dodatkowych, które mogą się pojawić podczas niespodziewanych kontroli. Kluczową kwestią jest prawidłowe przygotowanie całej dokumentacji, aby wszystko przebiegło pomyślnie w urzędzie celnym. Zawsze trzeba sprawdzić, jakie dokładnie wymagane są zezwolenia i rodzaje kontroli, aby uniknąć zatrzymania towarów przezurząd. Znaczenie ma nawet to, w czym są transportowane towary, rodzaj opakowań/palet.
Artykuł powstał we współpracy z polskim bezpośrednim importerem z Chin – firmą Discolm